آغاز به کار اولین روز کنفرانس
1393-11-29
آغاز به کار اولین روز کنفرانس
افتتاحیه نخستین کنفرانس ملی ناوبری روز چهارشنبه 29 بهمن ماه سال جاری در سالن جابربن حیان دانشگاه صنعتی شریف و با حضور دانشجویان ،صنعت گران و علاقه‌مندان به این حوزه برگزار شد.


در ابتدای این کنفرانس دکتر فرهاد خالوزاده دبیر کنفرانس به ارائه گزارشی در خصوص نخستین کنفرانس ملی ناوبری و روند یک ساله فعالیت های کنفرانس پرداخت.
در ادامه مراسم افتتاحیه نیز دکتر حسن سالاریه دبیر علمی همایش طی سخنانی به بخش های اصلی کنفرانس اشاره کرد و افزود: ارائه مقالات و دستاوردهای آکادمیک، کارگاههای آموزشی و پنل های تخصصی از مهمترین بخش های تخصصی این کنفرانس است.
دبیر علمی کنفرانس خاطر نشان کرد: در مرحله نخست ارسال مقالات حدود 153 چکیده مقاله به دبیرخانه کنفرانس ارسال شد که از این بین 123 مقاله پذیرفته شد که 94 مقاله طی دو روز کنفرانس به صورت ترکیب شفاهی و پوستر و 42 مقاله نیز به صورت پوستر ارایه خواهد شد.
دکتر سالاریه افزود: 34 عضو هیات علمی تمام به صورت تمام وقت در بحث داوری مقالات ما را یاری رساندند.
در ادامه افتتاحیه این کنفرانس مهندس محمد سعیدنژاد معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر سازمان بنادر و دریانوردی طی سخنانی گفت: دو عامل مهم در حمل و نقل سرعت و امنیت است و به تعبیری یک تناقض نیز بین این دو ممکن است در ذهن ایجاد شود که این امر طبیعی است اما این تناقض با استفاده از تکنولوژی قابل حل است.
سعید نژاد افزود: ناوبری ابزاری برای هدایت ناوبان در جاده- راه آهن هوا و دریاست و هر روز این تکنولوژی به پیشرفت بهتری نائل می شود و نقش انسان روز به روز کمتر و میزان خطا کاهش می یابد.
وی خاطرنشان کرد: سال 2002 میلادی حوادث دریایی از 173 مورد به 93 مورد در سال 2013 میلادی رسید و این کاهش در تعداد حوادث دریایی در حالی رخ می دهد که با رشد کیفی قابل توجهی در حوزه حمل و نقل در کشور مواجه بوده ایم.
مهندس سعیدی نژاد گفت: در آخرین مطالعاتی که در طرح جامع مدیریت سواحل کشور انجام گرفت به این نتیجه رسیدیم که 85درصد حمل و نقل بین المللی در کشور ما از طریق دریا انجام می شود ولی در نقش مسافربری دریایی جایگاه خوبی نداریم و انتظاراتمان هنوز برآورده نشده است.
وی اظهار داشت: حدود 15 تا 16 میلیون نفر در سال از حمل و نقل دریایی در کشور استفاده می کنند.
مدیر سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ایمنی آب راه های کشور با استفاده از تجهیزاتی که در داخل کشور تامین می شود از اهداف ماست تا بتوانیم با توسعه صنعت داخلی و بخش علمی کشور مشکلات را هموار کنیم.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: تحریم های ناعادلانه در کشور امکان استفاده از صنایع داخلی را به منظور توسعه امکانات ناوبری ایجاد کرده است؛ در حال حاضر برخی ازکالاها تحریم نیست اما ورود این کالاها هزینه بر است از طرفی صنایع کشور عادت کرده اند تا از کالاهای مشابه خارجی استفاده کنند؛ این ها عادت است و همین عادت هاست که باعث ایجاد مشکل در توسعه صنایع داخلی می شود.
معاون وزیر راه وشهرسازی و مدیر سازمان بنادر و دریانوردی در خاتمه از امضای تفاهم نام این سازمان با جهاد دانشگاهی صنعتی شریف به منظورهدایت بخش نرم افزاری و پیشرفت در بحث های روز علمی و تکنولوژیک خبر داد.
در خاتمه افتتاحیه نخستین کنفرانس ملی ناوبری از تمبر این کنفرانس با حضور مهندس محمد سعیدی نژاد، دکتر فرهاد خالو زاده و دکتر حسن سالاریه رونمایی شد.
همچنین برپایی نمایشگاه جانبی با ارائه دستاوردهای حوزه ناوبری از دیگر برنامه های این کنفرانس بود.

 

 

1 2 3 4 5